fbpx
hero

Viete, ako vybrať pozemok na projekt drevodomu?

SPÄŤ NA VŠETKY ČLÁNKY

pozemok-stavba hero
hero

Čoraz viac ľudí uprednostňuje pred murovaným stavbami projekt drevodomu. Ako si však vybrať pozemok pre jeho realizáciu? Pozrime sa spolu na niekoľko kľúčových faktorov, ktoré by ste mali pred jeho kúpou zvážiť. 

Projekt drevodomu: Kritériá pri výbere pozemku

#1 Lokalita

Postavený dom už nemôžete premiestniť, preto pre výber pozemku pre váš projekt drevodomu venujte mimoriadnu pozornosť výberu lokality. Ideálna lokalita je, samozrejme, pre každého iná. Aj vy preto zvážte, či uprednostníte blízkosť rušnejšieho mesta alebo pokoj na vidieku, či dokonca na samote. S tým súvisí komfort spojený s občianskou vybavenosťou, ale i komplikácie s dopravnou dostupnosťou. 

Dominodom odporúča: Pozemok v obci s kompletnou občianskou vybavenosťou, s bezproblémovým prístupom k verejnej doprave a službám, ale zároveň dostatočne vzdialený od ruchu mesta. 

#2 Prírodné a geologické podmienky

Ak vás lokalita očarila, pred kúpou pozemku si zistite, či sa nenechádza v povodňovej alebo inak rizikovej oblasti. Veľký vplyv na výstavbu majú aj druh zeminy a spodná voda. Informácie o rizikových oblastiach získate na stavebnom úrade. V prípade, ak máte pozemok v problematickej zóne (oblasť záplav, zosuvy pôdy, močiarne usadenie, malé navážky), nevyhnutný je aj inžiniersko-geologický výskum

#3 Veľkosť a tvar pozemku

Dnešné developerské projekty poskytujú “veľkorysých” 200 – 300 m2 pozemku, na ktorý popri stavbe poschodového domu zmestíte predzáhradku, záhradné sedenie a možno trampolínu. Iste, v čase drahých stavebných pozemkov vôbec nie je jednoduché zafinancovať optimálne veľký pozemok všetky vaše aktivity. 

Rozloha pozemku by však mala rozhodne zohľadňovať veľkosť vášho vysnívaného domu, jeho typ (bungalov alebo poschodový dom) a tiež potreby exteriérových priestorov (záhrada, terasa, garáž). S veľkosťou pozemku súvisí aj jeho tvar, ktorý vás dokáže pri výstavbe tiež výrazne obmedziť. Najlepšie možnosti pre výstavbu poskytuje tvar obdĺžnika, prípadne štvorca.  

Dominodom odporúča: Pre stredne veľký projekt drevodomu odporúčame pozemok s veľkosťou aspoň 600 m2, ideálne s rozmermi 20 x 30 m. Ak chcete mať pri dome rozľahlejšiu záhradu, rozloha by mala byť ešte väčšia. 

#4 Orientácia pozemku

Pre nízkoenergetické domy je orientácia na svetové strany zásadná. Spotreba energie je totiž podmienená nielen aktívnym, ale aj pasívnym využitím slnečnej energie, ktorá sa dá dosiahnuť správnou orientáciou. 

Váš pozemok by mal umožniť taký projekt drevodomu, aby boli presklené plochy a izby, kde sa nachádzate najčastejšie, orientované na juh. Drevodom na kľúč dokáže správnou orientáciou vyťažiť nielen z príjemnejšej teploty v jednotlivých miestnostiach, aj zo svetelných podmienok. 

Čítajte aj: Ceny energií rapídne stúpli. Takto na nich vo svojom drevodome ušetríte

#5 Svahovitosť pozemku

S orientáciou súvisí ďalší dôležitý faktor pri výstavbe domu – terén pozemku a jeho rovinatosť resp. svahovitosť. Pre výstavbu katalógového projektu drevodomu je najlepší rovinatý pozemok alebo pozemok s miernym sklonom. 

Ak ste nemali šťastie na rovinu, vyberte si pozemok s južným alebo juhozápadným sklonom. So severovýchodnou orientáciou sa spája nedostatok slnečných lúčov, pri západnej orientácii sa miestnosti najviac prehrievajú. Rátajte s tým, že terénnymi úpravami sa náklady na stavbu vášho domu opäť navýšia. 

#6 Inžinierske siete

Optimálny pozemok má priamo na hranici elektrickú, vodovodnú a kanalizačnú prípojku. Ak tieto siete nemáte na hranici pozemku, mali by byť aspoň v jeho dosahu. Myslite na to, že dobudovanie sietí vás bude stáť stovky až tisícky eur, ktoré si musíte pripočítať k nadobúdacej cene pozemku. 

Mimochodom, preverte si aj to, či cez váš pozemok nevedú energetické alebo komunikačné siete – v tom prípade by ste totiž museli dodržať pri výstavbe ochranné pásmo

#7 Prístupová cesta

Bývanie mimo zastavanej oblasti pôsobí síce romanticky, ale spravidla sa s ním spájajú problémy s prístupom.

Prvé ťažkosti sa môžu vyskytnúť už pri výstavbe domu. Dbajte preto na to, aby bola prístupová cesta dostatočne široká a v dobrom stave, aby sa na pozemok dalo dostať s materiálom a stavebnými strojmi. Ak je cesta k pozemku vo verejnom vlastníctve, preverte si možnosti spevnenia prístupovej komunikácie. 

Čítajte aj: Staviate drevodom? Toto sú 4 veci, na ktoré by ste si mali dať pozor 

#7 Právne otázky

Pred kúpou pozemku si preverte, či je pozemok vysporiadaný, či nie sú na ňom ťarchy a iné problémy, ktoré by znemožnili výstavbu. Podobne si preverte aj prístupovú cestu. Dávajte si pozor na to, aby ste kúpili pozemok, ktorý je klasifikovaný ako stavebný

Vyžiadajte si od obce územnoplánovaciu informáciu a naštudujte si územný plán. Z neho totiž vyplýva nielen budúca okolitá výstavba, ale aj možné obmedzenia týkajúce sa vášho rodinného domu (odstupy od susedných stavieb, maximálny počet podlaží, maximálna zastavaná plocha a podobne). 

Montované domy Dominodom – poradíme si s každým pozemkom

My v Dominodom vieme, že v čase nedostatku stavebných pozemkov úplne dokonalý pozemok pravdepodobne nenájdete. Prípadne len vtedy, ak máte neobmedzený rozpočet – čo asi ale nie je prípad väčšiny z nás. Ak však máte na výber, snažte sa rozhodovať tak, aby pozemok spĺňal predovšetkým vaše prioritné požiadavky.

Skôr, ako kúpite pozemok, poraďte sa so skúseným projektantom alebo architektom. Vhodnosť pozemku pre výstavbu drevodomu vám radi pomôžeme posúdiť aj my v Dominodom.sk. Ak už pozemok máte a nie je úplne bezchybný, s výzvami si poradíme. Naše montované domy vieme postaviť na rôznych typoch základov i v rôznom teréne. Poradíme si aj s úzkym pozemkom. 

Vyberte si vhodný projekt drevodomu pre vaše potreby a v tíme Dominodom sa postaráme o jeho komplexnú výstavbu. S nami získate kvalitný dom za rozumnú cenu, ktorý v sebe spája prvky skvelej využiteľnosti, luxusu a nadčasového dizajnu. 

Podobné články

hero
montovaný-dom-energie

Predstavte si dom vašich snov: ekologický a cenovo dostupný

Montované drevostavby sú zaujímavou alternatívou k murovaným stavbám hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem rýchlosti […]

Čítať viac
pozemok-stavba

Viete, ako vybrať pozemok na projekt drevodomu?

Čoraz viac ľudí uprednostňuje pred murovaným stavbami projekt drevodomu. Ako si však vybrať pozemok […]

Čítať viac
ceny-energii

Ceny energií rapídne stúpli. Takto na nich vo svojom drevodome ušetríte

Neustále rastúce ceny energií podčiarkujú dôležitosť výstavby nízkoenergetických domov. Tie sú dnes vďaka nízkym […]

Čítať viac

Vykurovanie v montovanom dome: Plyn či tepelné čerpadlo?

Stojíte pred rozhodnutím, aký typ vykurovania je pre vás vhodný? Ak staviate v plynofikovanej […]

Čítať viac

Všeobecné pravidlá súťaží usporiadaných na sociálnych sieťach Facebook a Instagram

1. Usporiadateľ Usporiadateľom súťaže na Facebook a Instagram, stránke Dominodom (ďalej len „Súťaž“) je […]

Čítať viac
Dom na úzky pozemok riešenie

Ako vybrať stavebný pozemok? Nie je to ľahké, tieto tipy vám ale pomôžu

Rozhodli ste pre stavbu domu? V tom prípade práve stojíte pred jedným veľmi závažným […]

Čítať viac
Montovaný dom a strecha

Šikmá alebo plochá strecha? Obe majú svoje pre aj proti

Hovorí sa, že strecha je akousi pomyselnou “korunou“ každého rodinného domu. Či už ste […]

Čítať viac
exteriér vášho drevodomu - článok

Zveľaďte si exteriér vášho drevodomu. Pomôže vám pritom týchto 5 tipov

Jar je za dverami a s ňou prídu na rad aj rôzne záhradkárske či […]

Čítať viac
Ekologické i úsporné drevodomy - Dominodom blog

Drevodom je pre rok 2022 skvelou voľbou. Bývanie v ňom je úsporné i ekologické

Rozhodli ste sa v roku 2022 splniť si svoj sen o bývaní? Ak áno, […]

Čítať viac
Dom na úzky pozemok rozhodovanie-o-velkosti

Rozhodovanie o veľkosti domu je náročné. Vedeli ste, že existujú domy, ktoré rastú s vami?

Keď sa či už sami alebo s rodinou rozhodnete, že tou správnou voľbou pre […]

Čítať viac
murovany-dom-vs-montovany-dom

Murovaný dom vs. montovaný dom – aké sú ich výhody a pre ktorý sa rozhodnúť?

Aký je rozdiel medzi murovaným a montovaným domom? Aká je cena montovaného domu? Je […]

Čítať viac
Montovaný dom

Staviate drevodom? Toto sú 4 veci, na ktoré by ste si mali dať pozor

Rýchlosť výstavby, obrovská variabilita ale i prírodné materiály – aj toto sú niektoré z […]

Čítať viac
aka-je-zivotnost-drevodomu-2

Aká je životnosť drevodomu?

Rozhodovanie sa medzi murovaným a montovaným domom je dilemou, ktorá potrápi mnohých ľudí zvažujúcich […]

Čítať viac