fbpx
hero

Ako vybrať stavebný pozemok? Nie je to ľahké, tieto tipy vám ale pomôžu

SPÄŤ NA VŠETKY ČLÁNKY

Dom na úzky pozemok riešenie hero
hero

Rozhodli ste pre stavbu domu? V tom prípade práve stojíte pred jedným veľmi závažným a náročným rozhodnutím, a tým je určenie lokality, v ktorej si kúpite stavebný pozemok. Niektorí ľudia v tom majú jasno a majú o tom úplne jasnú predstavu spĺňajúcu všetky ich kritériá, nie vždy je to ale tak. Mnohí ľudia presnú predstavu nemajú a pri kúpe pozemku si tak porovnávajú viacero dostupných možností. 

Ako sa ale rozhodnúť správne a čo brať pri rozhodovaní sa medzi viacerými pozemkami do úvahy? Veríme, že vám pomôžu nasledovné tipy. 

Orientácia na svetové strany

Toto je vec, ktorá sa pri kúpe pozemku veľakrát nezohľadňuje, čo je však chyba. Ak dom dokážete prispôsobiť orientácii na jednotlivé svetové strany, dokážete mnoho vyťažiť nielen z úžasných svetelných podmienok, ale aj z príjemnejšej teploty v jednotlivých miestnostiach. S ideálnym rozložením vám pomôže projektant či architekt, dajte si ale pozor pri kúpe svahovitého pozemku, ktorý si ešte viac rozoberieme nižšie. V takomto prípade je najvýhodnejší južný, prípadne juhozápadný sklon. Kvôli nedostatku slnka je však veľmi nevhodná severovýchodná orientácia. 

Vo všeobecnosti tiež platí, že na severnú, teda najchladnejšiu a najtmavšiiu stranu, je ideálne umiestniť napr. technickú miestnosť, toaletu, kúpeľňu, skladovú miestnosť a pod. Južná strana je dokonalou pred presklené miestnosti a taktiež pre izby, kde sa nachádzate najčastejšie — z takejto orientácie totiž dokážete vyťažiť najlepšie tepelné zisky. Pri západnej orientácii počítajte s tým, že takéto miestnosti sa môžu v lete veľmi prehrievať. 

Myslite na občiansku vybavenosť a územný plán

Pri kúpe pozemku je veľmi dôležité myslieť aj na to, aké sú vaše priority. Veľakrát je ale potrebné spraviť neľahké kompromisy. Ak napríklad preferujete prírodu a súkromie, zrejme budete musieť počítať s tým, že budete musieť dochádzať či už do potravín, tak napr. aj do nemocnice, do škôlky či na poštu. Naopak, ak preferujete ruch veľkomesta a všetko chcete mať v pešej vzdialenosti takpovediac “poruke”, musíte zas počítať s tým, že bude náročnejšie hľadať miesta, kde si užijete ničím nerušený oddych v prírode. 

Všetko má ale svoje pre aj proti, preto je konečný výber len na vašich preferenciách. Odporúčame vám však pozrieť si aj územný plán lokality, v ktorej si chcete pozemok kúpiť. Ten vám odhalí, čo sa má vo vašom okolí stavať do niekoľkých rokov. Nie jeden človek už totiž doplatil na to, že územný plán si nepozrel — mohlo by sa vám tak napríklad stať, že si kúpite pozemok preto, že si zamilujete tichú lokalitu, no do 10 rokov vám bude pri dome viesť rýchlostná cesta. 

Vlastnícke vzťahy a legislatívne obmedzenia

Ešte predtým, než sa pre daný pozemok definitívne rozhodnete, riaďte sa starým dobrým “Dôveruj, ale preveruj” — a to bez ohľadu na to, či si kupujete daný pozemok cez realitnú kanceláriu, alebo bez nej. Nevysporiadané vlastnícke vzťahy by vám totiž mohli v budúcnosti poriadne zavariť. Zamerajte sa predovšetkým na to, či pozemok nemá rôzne ťarchy, či naň nie sú nárokované záložné práva, alebo či nie je súčasťou nejakého neukončeného dedičského konania. Preverte si ale aj okolité parcely, predovšetkým tie pod prístupovými cestami k pozemkom. 

Zistite si tiež, či v danej oblasti neplatia pre výstavbu rodinných domov nejaké obmedzenia — či už týkajúce sa maximálneho počtu podlaží, maximálnej zastavanej plochy, vzdialenosti od ulice, minimálnej plochy zelene atď. Pri kúpe tiež dbajte na overenie si toho, či kupujete stavebný pozemok. Veľakrát sa totiž ako pozemok predáva orná pôda v nezastavanom území — ktorú síce je možné preklasifikovať, avšak bude vás to stáť naozaj množstvo peňazí, byrokratických úkonov a hlavne času. Takýto proces totiž môže stavbu zdržať aj o 1-2 roky.

Dostupnosť inžinierskych sietí

Pokiaľ si pozemok kupujete cez ponuku nejakého developera, túto vec už zrejme budete mať poriešenú. Ak ho ale kupujete “na vlastnú päsť”, musíte si zistiť, či by bolo dom možné napojiť na vodu, elektrinu, kanalizáciu či plyn.

Absolútnym základom zo všetkých menovaných je pritom elektrina. Vodu by ste teoreticky mohli vyriešiť vlastnou studňou, avšak tu treba počítať so zvýšenými finančnými nákladmi nielen na jej vyvŕtanie a sprevádzkovanie, ale aj pravidelnú údržbu. Podobne je to aj s kanalizáciou — pokiaľ v danej lokalite chýba, dá sa to obísť, avšak opäť treba počítať s predražením stavby. V tomto prípade je totiž riešením vybudovanie vlastnej žumpy, ktorá bude napojená na vlastnú čističku odpadových vôd alebo koreňovú čističku. Čo sa týka plynu, ten pre fungovanie rodinného domu nevyhnutný nie je, nakoľko na vykurovanie, ohrev vody či na varenie môžete už dnes použiť aj elektrickú energiu.

Svahovitosť stavebného pozemku

Svahovitosť sme už vyššie načrtli, poďme si o nej teraz povedať niečo viac. Je to tiež veľmi dôležitý faktor, a veľa záujemcov si svahovitý pozemok kúpi kvôli tomu, že je lacnejší. Jedným dychom ale treba dodať, že terénne úpravy sa pri výstavbe navýšia, takže stavba zásadne lacnejšia nebude. 

Ak je pozemok svahovitý, máte v podstate dve možnosti, a to buď svah vyrovnať, alebo dom podpivničiť. Vaše rozhodnutie bude ale zrejme závisieť aj od zloženia pôdy či od celkové tvaru domu a pozemku. V každom prípade sa ale svahovitým terénom nenechajte odradiť, skúsená stavebná firma si hravo poradí aj s ním. Na takomto teréne si môžete postaviť aj náš montovaný Dominodom, ktorý vám bez problémov postavíme nielen na svahovitom, ale napr. aj na úzkom pozemku. 

Podobné články

hero
montovaný-dom-energie

Predstavte si dom vašich snov: ekologický a cenovo dostupný

Montované drevostavby sú zaujímavou alternatívou k murovaným stavbám hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem rýchlosti […]

Čítať viac
pozemok-stavba

Viete, ako vybrať pozemok na projekt drevodomu?

Čoraz viac ľudí uprednostňuje pred murovaným stavbami projekt drevodomu. Ako si však vybrať pozemok […]

Čítať viac
ceny-energii

Ceny energií rapídne stúpli. Takto na nich vo svojom drevodome ušetríte

Neustále rastúce ceny energií podčiarkujú dôležitosť výstavby nízkoenergetických domov. Tie sú dnes vďaka nízkym […]

Čítať viac

Vykurovanie v montovanom dome: Plyn či tepelné čerpadlo?

Stojíte pred rozhodnutím, aký typ vykurovania je pre vás vhodný? Ak staviate v plynofikovanej […]

Čítať viac

Všeobecné pravidlá súťaží usporiadaných na sociálnych sieťach Facebook a Instagram

1. Usporiadateľ Usporiadateľom súťaže na Facebook a Instagram, stránke Dominodom (ďalej len „Súťaž“) je […]

Čítať viac
Dom na úzky pozemok riešenie

Ako vybrať stavebný pozemok? Nie je to ľahké, tieto tipy vám ale pomôžu

Rozhodli ste pre stavbu domu? V tom prípade práve stojíte pred jedným veľmi závažným […]

Čítať viac
Montovaný dom a strecha

Šikmá alebo plochá strecha? Obe majú svoje pre aj proti

Hovorí sa, že strecha je akousi pomyselnou “korunou“ každého rodinného domu. Či už ste […]

Čítať viac
exteriér vášho drevodomu - článok

Zveľaďte si exteriér vášho drevodomu. Pomôže vám pritom týchto 5 tipov

Jar je za dverami a s ňou prídu na rad aj rôzne záhradkárske či […]

Čítať viac
Ekologické i úsporné drevodomy - Dominodom blog

Drevodom je pre rok 2022 skvelou voľbou. Bývanie v ňom je úsporné i ekologické

Rozhodli ste sa v roku 2022 splniť si svoj sen o bývaní? Ak áno, […]

Čítať viac
Dom na úzky pozemok rozhodovanie-o-velkosti

Rozhodovanie o veľkosti domu je náročné. Vedeli ste, že existujú domy, ktoré rastú s vami?

Keď sa či už sami alebo s rodinou rozhodnete, že tou správnou voľbou pre […]

Čítať viac
murovany-dom-vs-montovany-dom

Murovaný dom vs. montovaný dom – aké sú ich výhody a pre ktorý sa rozhodnúť?

Aký je rozdiel medzi murovaným a montovaným domom? Aká je cena montovaného domu? Je […]

Čítať viac
Montovaný dom

Staviate drevodom? Toto sú 4 veci, na ktoré by ste si mali dať pozor

Rýchlosť výstavby, obrovská variabilita ale i prírodné materiály – aj toto sú niektoré z […]

Čítať viac
aka-je-zivotnost-drevodomu-2

Aká je životnosť drevodomu?

Rozhodovanie sa medzi murovaným a montovaným domom je dilemou, ktorá potrápi mnohých ľudí zvažujúcich […]

Čítať viac