fbpx
hero

Ceny energií rapídne stúpli. Takto na nich vo svojom drevodome ušetríte

SPÄŤ NA VŠETKY ČLÁNKY

ceny-energii hero
hero

Neustále rastúce ceny energií podčiarkujú dôležitosť výstavby nízkoenergetických domov. Tie sú dnes vďaka nízkym nákladom na bývanie vyhľadávanejšie ako kedykoľvek predtým. Drevodomy totiž šetria energiu. Ako? Na to sa spolu pozrieme v nasledujúcich riadkoch. 

Ceny energií a náklady na bývanie

V poslednom období sme svedkami nekontrolovateľného rastu cien všetkých druhov palív. Do cien energetických komodít sa premietli negatívne následky pandémie koronavírusu, ruská invázia na Ukrajinu i najvyšší rast inflácie za posledné roky. 

Rastúce ceny energií ovplyvňujú, prirodzene, aj náklady na bývanie. Štatistiky hovoria o tom, že v celej Európskej únii pripadá na vykurovanie domov a nebytových priestorov viac ako 40 % celkovej spotreby energie. Práve preto sa vo väčšine európskych krajín vo zvýšenej miere realizujú práve stavby, ktoré sa označujú ako nízkoenergetické. 

Postupne pribúdajú drevodomy aj na Slovensku, hoci ani zďaleka nedosahujeme podiely západných krajín. Od roku 2021 je však možné získať stavebné povolenie len na stavby, ktoré spadajú do energetickej triedy A0. Táto trieda označuje domy s takmer nulovou spotrebou energie. Do tejto energetickej triedy spadajú aj drevodomy.   

Čo je nízkoenergetický dom?

Ako nízkoenergetický dom sa označuje stavba, ktorej tepelná náročnosť je 15 – 50 kWh / m2 úžitkovej plochy za rok. Nízkoenergetické domy sú dvoj- až šesťnásobne úspornejšie ako bežné domy. Sú naprojektované tak, aby minimalizovali náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody. Majú malú energetickú spotrebu, ktorá je v súlade s požiadavkami európskej smernice.

Na výstavbu nízkoenergetických domov sa využívajú rôzne materiály – tehla, drevo, ale aj alternatívne materiály ako slama či nepálená tehla. Drevodomy majú, samozrejme, vzhľadom na použitý stavebný materiál svoje špecifiká. 

Viete, že…
…podľa toho, aké množstvo energie je potrebné na vykurovanie, rozoznávame domy bežné, nízkoenergetické, pasívne a nulové? 

Drevodomy šetria energiu niekoľkými spôsobmi

#1 Tepelnoizolačné vlastnosti dreva

Drevo je prírodný izolant. Má nízku tepelnú vodivosť, čo sa premieta do výborných tepelnoizolačných vlastností celej stavby. Drevodom tak svojich obyvateľov chráni nielen proti chladu v zime, ale aj proti horúčavám v lete. 

Samozrejme, výber stavebného materiálu nie je jediným parametrom, vďaka ktorému bude stavba nízkoenergetickou. Náš Dominodom sme napríklad navrhli tak, aby dokonale synergický celok vytvárali aj skladba stien, výber strešnej krytiny i tepelnej izolácie.  

#2 Riešenie tepelnej izolácie

Zatepľovací systém rozhoduje nielen o energetickej náročnosti drevodomu, ale aj o jeho priedušnosti a celkovej kvalite vášho bývania. Preto je výber tepelnej izolácie zásadný. Kvalitne postavený drevodom neobsahuje tepelné mosty. 

#3 Efektívne zdroje vykurovania

Ako zdroj vykurovania v drevodomoch sa využívajú nízkoteplotné vykurovacie systémy, ako je napríklad tepelné čerpadlo. Je to prirodzená voľba nielen z hľadiska efektívnosti, ale i úspor. S tepelným čerpadlom získate až 75 % energie zdarma, z obnoviteľných zdrojov energie. Zvyšok nakupujete vo forme elektriny. 

Hoci sú náklady na obstaranie tepelného čerpadla vyššie, vďaka úspornej prevádzke sa návratnosť investície ráta na približne 5 rokov. Úspory nákladov na vykurovanie dosiahnete v kombinácii s úsporným podlahovým vykurovaním. Zanedbateľnou nie je ani skutočnosť, že inštaláciou tepelného čerpadla sa dostanete do výhodnejšej dvojtarifnej sadzby za elektrickú energiu, ktorá sa vzťahuje na celkovú spotrebu energie domácnosti. 

Čítajte aj: Vykurovanie v montovanom dome: plyn či tepelné čerpadlo?

#4 Úsporný ohrev vody

Rovnako dôležitý je aj energeticky úsporná výroba teplej vody. Na tento účel sa využívajú hybridné ohrievače vody, ktoré dokážu ušetriť až 50 % nákladov, prípadne solárne články využívajúce energiu slnečného žiarenia. 

#5 Riadené vetranie 

K úspore nákladov na vykurovanie prispieva aj systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla. Zabezpečuje sa ním nielen prísun čerstvého vzduchu, ale aj odvedenie vlhkosti. Energetické straty sú len minimálne, pretože časť tepla sa dá využiť.   

#6 Využitie slnečnej energie

Energetická spotreba je podmienená nielen aktívnym, ale i pasívnym využitím slnečnej energie. Už pri samotnom návrhu drevodomu sa uvažuje o jeho orientácii. Pre lepšie využitie slnečnej energie by mali byť presklené plochy orientované na juh

Solárne a fotovoltické systémy umožňujú minimalizovať náklady aktívnym spôsobom. Solárne panely sú ideálnym riešením, ako využiť slnečnú energiu na ohrev vody či podporu vykurovania. Fotovoltické články získavajú zo slnečného žiarenia elektrickú energiu. Pri oboch typoch systémov je zásadná ich správna orientácia na svetové strany a nasmerovanie tak, aby boli solárne zisky čím najvyššie. Vstupná investícia je – rovnako ako pri tepelných čerpadlách – značne vysoká, výhody však prevládajú. 

#7 Energeticky úsporné spotrebiče

Samozrejmosťou (nielen) v drevodome by malo byť použitie spotrebičov v nízkej energetickej triede. Ak sa navyše správne nastavia nielen pre dennú a nočnú prevádzku, ale aj pre ročné obdobia, úspory sú o to vyššie. 

Čítajte aj: Drevodom je pre rok 2022 skvelou voľbou. Bývanie v ňom je úsporné i ekologické

Ušetrite na energiách s Dominodom

Dominodom vám pomôže bývať naozaj efektívne. Odhadované mesačné náklady na bývanie v montovanom dome Dominodom sú cca 50 €. Náklady na prevádzku domu tlačíme čo najnižšie vďaka použitiu kvalitných izolácií, odrazových fólií a tepelného čerpadla. Dominodom je izolovaný minerálnou vatou vysokej kvality. Taktiež je použitá hliníková fólia s vysokou gramážou.
Toto všetko prispieva k tomu, že bývanie v dome je úspornejšie ako kedykoľvek predtým. Vyberte si vhodný model pre vaše potreby a v tíme Dominodom sa postaráme o jeho komplexnú výstavbu.

Podobné články

hero
montovaný-dom-energie

Predstavte si dom vašich snov: ekologický a cenovo dostupný

Montované drevostavby sú zaujímavou alternatívou k murovaným stavbám hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem rýchlosti […]

Čítať viac
pozemok-stavba

Viete, ako vybrať pozemok na projekt drevodomu?

Čoraz viac ľudí uprednostňuje pred murovaným stavbami projekt drevodomu. Ako si však vybrať pozemok […]

Čítať viac
ceny-energii

Ceny energií rapídne stúpli. Takto na nich vo svojom drevodome ušetríte

Neustále rastúce ceny energií podčiarkujú dôležitosť výstavby nízkoenergetických domov. Tie sú dnes vďaka nízkym […]

Čítať viac

Vykurovanie v montovanom dome: Plyn či tepelné čerpadlo?

Stojíte pred rozhodnutím, aký typ vykurovania je pre vás vhodný? Ak staviate v plynofikovanej […]

Čítať viac

Všeobecné pravidlá súťaží usporiadaných na sociálnych sieťach Facebook a Instagram

1. Usporiadateľ Usporiadateľom súťaže na Facebook a Instagram, stránke Dominodom (ďalej len „Súťaž“) je […]

Čítať viac
Dom na úzky pozemok riešenie

Ako vybrať stavebný pozemok? Nie je to ľahké, tieto tipy vám ale pomôžu

Rozhodli ste pre stavbu domu? V tom prípade práve stojíte pred jedným veľmi závažným […]

Čítať viac
Montovaný dom a strecha

Šikmá alebo plochá strecha? Obe majú svoje pre aj proti

Hovorí sa, že strecha je akousi pomyselnou “korunou“ každého rodinného domu. Či už ste […]

Čítať viac
exteriér vášho drevodomu - článok

Zveľaďte si exteriér vášho drevodomu. Pomôže vám pritom týchto 5 tipov

Jar je za dverami a s ňou prídu na rad aj rôzne záhradkárske či […]

Čítať viac
Ekologické i úsporné drevodomy - Dominodom blog

Drevodom je pre rok 2022 skvelou voľbou. Bývanie v ňom je úsporné i ekologické

Rozhodli ste sa v roku 2022 splniť si svoj sen o bývaní? Ak áno, […]

Čítať viac
Dom na úzky pozemok rozhodovanie-o-velkosti

Rozhodovanie o veľkosti domu je náročné. Vedeli ste, že existujú domy, ktoré rastú s vami?

Keď sa či už sami alebo s rodinou rozhodnete, že tou správnou voľbou pre […]

Čítať viac
murovany-dom-vs-montovany-dom

Murovaný dom vs. montovaný dom – aké sú ich výhody a pre ktorý sa rozhodnúť?

Aký je rozdiel medzi murovaným a montovaným domom? Aká je cena montovaného domu? Je […]

Čítať viac
Montovaný dom

Staviate drevodom? Toto sú 4 veci, na ktoré by ste si mali dať pozor

Rýchlosť výstavby, obrovská variabilita ale i prírodné materiály – aj toto sú niektoré z […]

Čítať viac
aka-je-zivotnost-drevodomu-2

Aká je životnosť drevodomu?

Rozhodovanie sa medzi murovaným a montovaným domom je dilemou, ktorá potrápi mnohých ľudí zvažujúcich […]

Čítať viac